Те пречат да отгледате щастлив и успешен човек
Снимка: Guliver / Getty
Отглеждането на деца е без преувеличение трудоемък процес. Любящите родители полагат всички усилия, но често резултатът не е добър. Въпреки многото литература на тази тема, всички изпитват трудности и често допускат тези типични грешки.
Изброява ги блогърката и майка на 2 деца Ангелина Рай.
Съвременните родители са много различни от предишното поколение
Преди 20-30 години нашите майки и баби са възпитавали „по метода на моркова и пръчката“: насърчават добрите дела, наказват за лоши.
Никой наистина не се е замислял какво чувства детето в този момент. Думата на възрастния е закон и тежи на мястото си – така се внушава уважение. Не се налага той да обяснява мнението си, с него не се спори, а в разговор не бива да се прекъсва, защото се смята за неприлично.
Съвременните родители са наясно в по-голяма степен с детската психология, отколкото техните майки или баби. Достъпът до обширна информация в областта на педагогиката и психологията доведе до едни резултат: повечето бащи и майки се страхуват да наказват децата, те се вслушват в тяхното мнение, понякога се опитват да общувате на едно ниво с хлапето, за да не наранят психиката му.
Това прекомерно обгрижване и желание да бъдат предпазени от трудностите на живота прави децата уязвими. Така, без да искат родителите отглеждат инфантилно младо поколение, което се страхува и от най-малките трудности.
А опитите за общуване при равни условия водят до неуважително отношение към по-възрастните и отричане на техните морални ценности.
Защо подходът към възпитанието се промени
Основната причина е повече свободно време на родителите и достъпът им до информация в областта на психологията.
Дори преди 20-40 години малко хора са мислили за методите на отглеждане и възпитание на децата.
Липсата на перални машини и други домакински уреди, памперси не е оставяло много време за старателно изучаване на психология и педагогика: домакинските задължения са били на преден план.
А е достъпът до научна информация не е бил толкова улеснен. Децата са били възпитавани с по-строги методи, така както техните родите са били отглеждани и често от рано са поемали и някои домакински задължения
Животът на съвременните майки се улеснява от всякакви домакински уреди, по рафтовете на магазините има изобилие от бебешки храни, памперси за еднократна употреба и всякакви други улеснения.
Сега част от родителите работят дистанционно и имат гъвкав график. В същото време в Интернет се предлагат книги, курсове, уебинари, които ги съветват да не прилагат старите методи и да се насочат усилията към разкриване на личността и индивидуалността на детето още от бебешка възраст.
Експертите призовават децата да не се наказват и много да им се обяснява, да се дава личен пример, да се изслушва тяхното мнение и да се насърчават в добрите си дела.
Но, за съжаление, едно са теориите, друго се получава на практика. Често опитите на родителите да изслушат детето се превръщат в угаждане на неговите желания и подчинение пред неговите истерии.
В резултат на това съвременните татковци и майки правят грешки, за които понякога дори не подозират. Помислете за тях.
Снимка: Guliver / Getty
Грешка 1. Не сте създали и не спазвате основни семейни правила
Всяко семейството трябва да създаде правила, които всички да спазват. Когато бащата или майката кажат, че пуканките са вредни, но в същото време сами ги ядат, посланието е двусмислено.
Така детето на подсъзнателно ниво усеща, че правилата може и да не се следват.
Второто правило във възпитанието е, родителите да действат заедно. Не трябва татко да позволява яденето на шоколад, а мама да го забранява. Това поведение на възрастните става повод за манипулации и те са потърпевшите. Ако има забрана, и двамата родители трябва да се съгласят с нея и да я спазват.
Това твърдение е вярно и за семейства с две или повече деца.
Ако по-малко взема играчка от по-голямо дете, не му обяснявайте, че те трябва да отстъпи, защото е батко или кака. Научете го от ранна възраст да знае, че има има свои и чужди неща. И тук няма възрастови изключения.
Неспазването на правилата е също толкова лошо, колкото и да няма никакви правила. Отговорностите между членовете на семейството трябва да са равномерно разпределени, за да не възникват спорове и кавги.
Грешка 2. Не учим децата на ред и дисциплина
Децата трябва да бъдат научени на ред и дисциплина от най-ранна възраст - да почистват след себе си и да помагат на родителите си в домакинска работа: да мият подовете или съдовете, да носят торбите от магазина, да приготвят храна.
Разбира се, тези задачи трябва да са подходящи за възрастта и изпълними.
Добре е детето да се научи да изпълнява задълженията си без уговори и пазарлъци, без напомняне или помощ. Ако сам е поискал да ходи на тренировки по лека атлетика (кръжок по моделиране или информатика), нека ходи редовно и да се стреми да постига успех в избраната област. Този подход развива постоянство и способност да доведе докрай работата си.
Липсата на дисциплина в дома създава безотговорност и желание да се търсят лесни начини за избягване на отговорностите, а когато нещо не се получава, хлапето бързо се отказват още при първите трудности
Грешка 3. Да се забрани или ограничи общуването с таткото
Това е честа грешка, която допускат съвременните разведени майки.
Не забравяйте: детето се нуждае от двамата си родители.
Ако в семейството има две или повече деца, на всяко от тях трябва да се отдели лично време, така че да не развиват ревност и неприязън едно към друго.
Общуването с таткото може бъде възнаграждаващо и ангажиращо. Когато той поправя нещо, детето може да помогне и така ще усвои нови умения.
Ако ограничите контактите с него, ще пречите на детето си да се развива правилно.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари